Hodnoty EU a jejich vymahatelnost

Termín: čtvrtek 28. listopadu 2024
Organizátoři: Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity, Konrad-Adenauer-Stiftung a Katedra ústavního práva a politologie PrF MU
Místo konání: Aula Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Joštova 218/10, 602 00 Brno

Konference se zaměří na zásadní otázky ochrany základních hodnot Evropské unie, jimiž jsou demokracie, právní stát a ochrana lidských práv. Účastnice a účastníci konference se seznámí s unikátními pohledy na právní a politické mechanismy, které EU využívá pro vymáhání těchto hodnot a jejich ochranu před vnějšími i vnitřními hrozbami.

Program konference

  • 8.30: Registrace
  • 8.45: Zahájení

Moderátor: Pavel Molek (NSS a PrF MU)

  • 9.00–9.30: Michal Bobek (NSS): (Sebe)obrana hodnot a skutečná povaha Evropské unie
  • 9.30–10.00: Ivo Šlosarčík (FSV UK): Právní a politické mechanismy ochrany unijních hodnot
  • 10.00–10.30: Diskuse

10.30-10.45: Coffee break

  • 10.45–11.15: Markéta Pitrová (FSS MU): Restart obrany hodnot EU: nařízení o podmíněnosti rozpočtu
  • 11.15–11.45: Jan Grinc (PrF UK): Ochrana demokracie a pluralismu v legislativě EU
  • 11.45–12.15: Diskuse

12.15–13.30: Přestávka (společný oběd není součástí konference)

  • 13.30–14.00: Martin Smolek (MZV): Hodnoty EU v aktuální judikatuře Soudního dvora EU
  • 14.00–14.30: Natálie Dřínovská (NSS a PrF MU): Judicializace hodnot práva EU a rozšiřování jeho působnosti
  • 14.30–15.00: Diskuse

15.00–15.15: Coffee break

  • 15.15–15.45: Jiří Kmec (advokát): Evropské hodnoty a jejich vymáhání prostředky Rady Evropy
  • 15.45–16.15: Kateřina Šimáčková (ESLP a PrF MU): Společné evropské hodnoty? Komplementarita Rady Evropy a Evropské unie v ochraně nezávislosti soudců a nekonzistentnost v přístupu k mezistátním únosům dětí
  • 16.15–16.45: Diskuse

Martin Smolek

Bez popisku

Martin Smolek je vládním zmocněncem pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropské unie, náměstkem ministra zahraničí a vrchním ředitelem pro řízení sekce právní a konzulární Ministerstva zahraničních věcí. Taktéž působí jako externí vyučující Katedry práva životního prostředí a Katedry evropského práva Právnické fakulty UK. Po studiích práva v Praze a Berlíně pracoval v letech 2001 až 2002 na Ministerstvu životního prostředí, od roku 2002 pracuje na Ministerstvu zahraničních věcí. Je autorem či spoluautorem publikací a odborných statí, zejména v oblasti unijního práva životního prostředí, zemědělského práva, práva hospodářské soutěže a institucionálních otázek Evropské unie.

Jan Grinc

Bez popisku

Jan Grinc je odborným asistentem na Katedře ústavního práva Právnické fakulty UK. Zaměřuje se zejména na státovědné a ústavněprávní aspekty evropské integrace, parlament a parlamentarismus, ústavní soudnictví a jeho vztah k legislativě. Autor monografie Národní parlamenty a demokratická legitimita Evropské unie a spoluautorem monografie Bridging Clauses in European Constitutional Law; Legal Framework and Parliamentary Participation. Působí také jako konzultant Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR.

Natálie Dřínovská

Bez popisku

Natálie Dřínovská je asistentkou soudce na Nejvyšším správním soudě. Působí také jako odborná pracovnice Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Právo vystudovala na univerzitách v Brně (2021) a v Leidenu (2024). Největší profesní zájem našla v právu Evropské unie. V jeho rámci se věnuje otázkám (vnitřního) fungování Soudního dvora EU, mechanismu předběžných otázek a obecněji evropskému ústavnímu právu. V rámci projektu DialogUE podpořeného Grantovou agenturou ČR v letech 2022-2024 zkoumá prvních dvacet let českých a slovenských předběžných otázek.

Ivo Šlosarčík

Bez popisku

Ivo Šlosarčík absolvoval Právnickou fakultu UK a Central European University v Budapešti. V současné době je profesorem evropských integračních studií na katedře evropských studií Fakulty sociálních věd UK. Zabývá se zejména institucionálními otázkami evropské integrace, srovnávacím ústavním právem a europeizací politických, správních a soudních struktur unijních států. Mezi jeho nejnovější knihy patří Ústavní text v unijním kontextu: Europeizace ústavního režimu České republiky, Právní a politický rámec Evropské unie, Europeizace české státní správy: čtyři instituce, čtyři modely. Patřil k zakladatelům Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, kde v letech 2002-2007 působil jako ředitel pro výzkum. Je držitelem titulu Jean Monnet Chair pro obor práva EU.

Jiří Kmec

Bez popisku

Jiří Kmec působí v advokátní kanceláři Havel & Partners. Předtím pracoval téměř jedenáct let na Ministerstvu spravedlnosti v kanceláři vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. V rámci tohoto angažmá se kromě jiného podílel na obhajobě českého státu ve více než 150 sporech vedených před tímto mezinárodním soudem a také před Výborem pro lidská práva při OSN. Problematiku evropského systému ochrany lidských práv vyučuje na Právnické fakultě UK. Je také hlavním autorem velkého komentáře k Evropské úmluvě o lidských právech a autorem monografie Evropské trestní právo. V neposlední řadě je členem Komise pro trestní právo Legislativní rady vlády, Komise Ministerstva spravedlnosti pro nový trestní řád, Výboru expertů k výkonu rozsudků ESLP Ministerstva spravedlnosti a sekce pro právo EU, mezinárodní právo a mezinárodní vztahy České advokátní komory.

Kateřina Šimáčková

Bez popisku

Kateřina Šimáčková je soudkyní Evropského soudu pro lidská práva. V roce 1988 absolvovala brněnskou Právnickou fakultu. Po roce 1989 si vzdělání doplnila během studijních pobytů v zahraničí. V letech 1988–1990 působila jako právnička krajské hygienické stanice, poté jako asistentka ústavního soudce a jako advokátní koncipientka. V roce 2009 přešla z advokacie do justice na místo soudkyně Nejvyššího správního soudu. V letech 2007 až 2009 byla členkou Legislativní rady vlády. Pro období 2008 až 2012 byla Radou Evropské unie jmenována členkou Výboru pro výběr soudců Soudu pro veřejnou službu EU. V roce 2013 byla jmenována soudkyní Ústavního soudu ČR, odkud v roce 2021 přešla na ESLP. Vedle praktické práce advokátky a následně soudkyně působí od roku 1990 i jako vyučující na Katedře ústavního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Michal Bobek

Bez popisku

Michal Bobek vystudoval Právnickou fakultu a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, stejně jako Diploma in English and EU Law (Univerzita v Cambridge) a Magister Juris (Univerzita v Oxfordu, St. Edmund Hall). Jeho další dlouhodobé studijní pobyty zahrnují Université libre de Bruxelles (Belgie) a University of Queensland (Austrálie). Doktorát práv obhájil na Evropském univerzitním institutu ve Florencii. V letech 2005 až 2009 pracoval jako asistent tehdejšího předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, mezi 2008 a 2009 byl rovněž vedoucím Oddělení dokumentace a analytiky. Mezi lety 2011 a 2015 bádal a vyučoval na Institutu evropského a srovnávacího práva Právnické fakulty Univerzity v Oxfordu. V letech 2013–2015 byl pak profesorem College of Europe v Brugách (Belgie). V letech 2015–2021 pracoval jako generální advokát Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku. Jeho publikační činnost bohužel zanechala výraznou uhlíkovou stopu, a to především v právu Evropské unie, lidských právech, srovnávacím právu a v právní teorii. Průběžně učil na řadě dalších zajímavých míst v Evropě i zámoří. V současnosti je hostujícím profesorem na Institutu evropského, mezinárodního a srovnávacího práva Vídeňské univerzity.

Markéta Pitrová

Bez popisku

Markéta Pitrová je docentkou na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií MU a odbornicí na problematiku evropské integrace. Specializuje se na politický vývoj EU, na její institucionální otázky a konstituční vývoj. Je taktéž autorkou, spoluautorkou či editorkou knižních monografií, studií a článků, řešitelkou grantů a od roku 2012 držitelkou titulu Jean Monnet Chair. Na FSS MU působila také po několik let jako proděkanka. V letech 2015–2019 pak byla prorektorkou MU pro rozvoj. K jejím nejvýznamnějším publikacím patří kniha Evropská unie, kterou s Petrem Fialou vydala v roce 2003. Po doplněném vydání v roce 2009 následovalo v roce 2018, již v trojici s Ondřejem Krutílkem, rozšířené vydání zahrnující proměny EU po Lisabonské smlouvě.

Pavel Molek

Bez popisku

Pavel Molek vystudoval právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a politologii na Fakultě sociálních studií téže univerzity. V akademickém roce 2009/2010 absolvoval roční studijní program Law in European and Global Context na Universidade Católica v Lisabonu. Pracoval jako asistent soudce na Nejvyšším správním soudu a Ústavním soudu. Od roku 2016 je soudcem Nejvyššího správního soudu ČR. Zároveň se věnuje pedagogické a vědecké činnosti na Masarykově univerzitě v Brně, kde byl v roce 2015 jmenován docentem ústavního práva. Každoročně jako hostující profesor přednáší na Universidade Católica v Lisabonu. Přednášel také ve Spojeném království, Austrálii, Nizozemí, Rakousku a Turecku. Píše cyklus knih o lidských právech a je autorem několika dalších monografií a desítek článků. Píše i rozhlasová dramata pro Český rozhlas, jako například Má protentokrát obsazená vlast. V únoru letošního roku měla premiéru jeho první divadelní hra Monument pro Hradiště.

Registrace je uzavřena

Událost již proběhla.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info