Illiberalismus v Česku a na Slovensku

Termín: čtvrtek 17. října 2024
Organizátoři: Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity a Konrad-Adenauer-Stiftung
Místo konání: Aula Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Joštova 218/10, 602 00 Brno

Konference se zaměří na fenomén illiberálních politických sil v obou zemích a na komplexní faktory, které k jejich podpoře vedou. Ačkoli se v této souvislosti často zdůrazňuje vliv dezinformací a populistické rétoriky, konference chce obrátit pozornost především na významné socio-ekonomické faktory, jako je ekonomická situace a zadluženost občanů. Tyto aspekty totiž hrají velmi důležitou roli v utváření politických preferencí a podpory illiberálních a populistických subjektů. Závěrečný kulatý stůl pak bude věnován situaci na Slovensku.

Program konference

  • 9:30–10:00 – Registrace
  • 10:00–10:10 – Zahájení
  • 10:10–11:25 – První blok konferenčních příspěvků (moderátor: Peter Spáč)
    • Vít Hloušek: Český a slovenský illiberalismus v komparativní perspektivě
    • Matouš Pilnáček: Ekonomická situace, institucionální důvěra a podpora populistických a illiberálních stran v ČR

11:25–11:45 – Coffee break

  • 11:45–13:00 – Druhý blok konferenčních příspěvků (moderátor: Peter Spáč)
    • Václav Šmatera: Exekuce v ČR a jejich politické dopady
    • Oľga Gyárfášová: Socio-ekonomické zdroje podpory illiberálních sil na Slovensku

13:00–14:00 – Oběd (formou rautu)

  • 14:00–15:30 – Kulatý stůl: Illiberalismus na Slovensku (moderátor: Lubomír Kopeček)
    • Magda Vášáryová, Lucia Macháčková a Martin Slosiarik

Vít Hloušek

Bez popisku

Vít Hloušek působí na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU. Zaměřuje se na problematiku komparativní politologie, zejména na srovnávání politických a stranických systémů evropských zemí, na výzkum soudobých dějin a také illiberalismu v české a slovenské politice.

Matouš Pilnáček

Bez popisku

Matouš Pilnáček je výzkumníkem Centra pro výzkum veřejného mínění SOÚ AV ČR. Zaměřuje se na výzkum názorové polarizace, misinformací a institucionální důvěry, což jsou fenomény ležící na průsečíku veřejného mínění a politického chování. Věnuje se také metodologii dotazníkových šetření a inovacím v oblasti sběru a analýzy dat.

Václav Šmatera

Bez popisku

Václav Šmatera působí jako doktorand na Katedře politologie FSS MU. Ve výzkumu se zaměřuje na téma exekucí v ČR. Za texty o této problematice získal ceny I. A. Bláhy a IUS et SOCIETAS. Dokument o voličích, jehož je spoluautorem, pak dostal cenu Iva Možného. Je jedním z autorů knihy Flanelem proti válce aneb Česká prezidentská volba 2023.

Oľga Gyárfášová

Bez popisku

Oľga Gyárfášová přednáší na Ústave európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Univerzity Komenského v Bratislavě. V letech 2015–⁠⁠⁠⁠⁠⁠2020 tento ústav vedla. Mezi její výzkumné zájmy patří volební chování, politická kultura, veřejné mínění, práva menšin a genderová studia a také analýzy populismu a pravicového extremismu. Je autorkou, spoluautorkou a spolueditorkou desítek odborných publikací. Pracovala na několika mezinárodních i domácích výzkumných projektech a je slovenskou koordinátorkou projektů European Electoral Studies (EES) a Comparative Studies of Electoral Systems (CSES). Je také členkou redakční rady časopisu Sociologie a správní rady Ústavu pro veřejné otázky. V letech 2020 –⁠⁠⁠⁠⁠⁠24 byla externí poradkyní prezidentky Čaputové pro sociální otázky a veřejné mínění.

Magda Vášáryová

Bez popisku

Magda Vášáryová je slovenská diplomatka, politička a herečka. Vystudovala sociologii a dlouhodobě se věnuje tématům jako je rovnoprávnost žen a mužů, zabývá se kulturní politikou a problematikou mezinárodních vztahů. Působila jako předsedkyně slovenského spolku žen –⁠⁠⁠⁠⁠⁠Živena.⁠ Založila think-tank Via cultura, Institut pro kulturní politiku.

Martin Slosiarik

Bez popisku

Martin Slosiarik je ředitelem výzkumné společnosti FOCUS (Centrum pro sociální a marketingovou analýzu). Vystudoval sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Pracoval na několika mezinárodních výzkumných projektech, např. Eurobarometr prováděný pro Evropskou komisi; World Poll pro Gallup, Inc.; Global Attitudes Survey prováděný pro Pew Research Center a další. Na Slovensku spolupracoval na výzkumech s akademickými institucemi (Sociologický ústav Slovenské akademie věd, Katedra politologie FF UK, Fakulta sociálních a ekonomických věd UK a další). Ve svém výzkumu se zaměřuje na volební chování a aktuální společenské otázky.

Lucia Macháčková

Bez popisku

Lucia Macháčková od ledna 2024 působí v Centru pro informovanou společnost. Dříve byla součástí týmu Bezpečnostní akademie při Evropských hodnotách, kde se spolupodílela na organizaci European Values Summitu. Vystudovala Evropská studia na Univerzitě Komenského v Bratislavě, kde se věnovala výzkumu dezinformačních platforem. Vědecky se podílela na analýze „V čem selhává obrana demokracie proti hybridním hrozbám v Česku a na Slovensku“.

Registrace je uzavřena

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info