Politologické sympozium 2025: Kam kráčí Německo?

Termín: čtvrtek 10. dubna 2025
Organizátoři: Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity a Konrad-Adenauer-Stiftung

Místo konání: Aula Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, Joštova 218/10, 602 00 Brno

Konference Politologické sympozium 2025: Kam kráčí Německo? bude zahrnovat akademický panel příspěvků, které se zaměří na proměny tamní politiky, migrační otázky, zahraniční a bezpečnostní politiku SRN i ekonomické vazby mezi Českem a Německem.

V rámci kulatého stolu budou diskutovány aktuální přelomové události v evropském i globálním kontextu – od geopolitických výzev přes ekonomické transformace až po metamorfózy německé politické scény.

Program konference

  • 8:45–9:15 – Registrace
  • 9:15–9:30 – Zahájení
  • 9:30–11:10 – Blok konferenčních příspěvků (moderátorka: Martina Beránková)
  • Jakub Eberle: Proměny společnosti a politiky současné SRN
  • Zuzana Lizcová: Migrace: klíčové téma německé politiky?
  • Jana Urbanovská: Německá zahraniční a bezpečnostní politika v časech Zeitenwende
  • Libor Žídek: Ekonomické vazby České republiky na Německo

(Coffee break 11:10-11:30)

  • 11:30–13:00 – Kulatý stůl (moderátor: Václav Šmatera)
    • Tomislav Delinić, Oldřich Krpec a Zuzana Zavadilová

13:00–14:00 – Oběd (formou rautu)

Zuzana Lizcová

Bez popisku

Zuzana Lizcová působí jako vedoucí Katedry německých a rakouských studií na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (IMS FSV UK). Zaměřuje se na německy mluvící země, jejich roli v mezinárodním kontextu a bilaterální vztahy s Českou republikou. V minulosti pracovala v dokumentační redakci České tiskové kanceláře (ČTK), kde se specializovala na německy mluvící země a státy středovýchodní Evropy, a působila mimo jiné jako nezávislá publicistka, analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a koordinátorka Česko-německého programu pro mladé profesionály (CGYPP).

Jana Urbanovská

Bez popisku

Jana Urbanovská působí jako odborná asistentka a garantka bakalářského programu Mezinárodní vztahy na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií FSS. Odborně se věnuje především německé zahraniční a bezpečnostní politice a česko-německým vztahům. V letech 2023-2025 zastává roli hlavní řešitelky projektu „Obrazy toho druhého: Česko-německé vztahy v dobách krize“, podpořeného Grantovou agenturou ČR. Je členkou správní rady Česko-německého fondu budoucnosti.

Jakub Eberle

Bez popisku

Jakub Eberle působí jako docent na Institutu mezinárodních studií FSV UK a seniorní výzkumný pracovník v Peace Research Centre Prague. Jeho výzkumné zájmy se pohybují na rozmezí teorie mezinárodních vztahů, sociální teorie, německé politiky a politiky střední Evropy. Je autorem třech monografií a více než desítky článků v renomovaných mezinárodních odborných časopisech, např. v International Political Sociology, International Studies Review, Foreign Policy Analysis, Political Geography a Political Psychology. V minulosti přednášel na univerzitách v Antverpách, Warwicku a Düsseldorfu či na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Libor Žídek

Bez popisku

Libor Žídek je docentem na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě se zabývá výzkumem fungování světového hospodářství – zejména hospodářským růstem a fungování/transformací středoevropských centrálně plánovaných ekonomik. O těchto tématech přednášel v řadě zemí – mimo jiné v Kanadě, Německu, Velké Británii, Japonsku, USA, Polsku, Ukrajině či Maďarsku. Na Masarykově univerzitě garantuje mezifakultní program Hospodářská politika a mezinárodní vztahy. Vyučuje předměty Makroekonomie I, Hospodářské dějiny I, Ekonomie transformace, World Economy a Economics of Transition.

Tomislav Delinić

Bez popisku

Tomislav Delinić je ředitel kanceláří Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) pro Českou a Slovenskou republiku. Vystudoval politologii se zaměřením na východní Evropu v Bambergu (Německo) a ve Vilniusu (Litva). Pro KAS začal pracovat v České republice jako projektový manažer v roce 2006. Od roku 2010 pracoval jako ředitel regionálních programů KAS pro jižní Asii se sídlem v Dillí (Indie). V roce 2014 převzal řízení východoasijských programů KAS v berlínské centrále se zaměřením na Čínu, Japonsko a obě Koreje. V roce 2017 se stal ředitelem pro evaluaci a strategické plánování mezinárodní činnosti Konrad-Adenauer-Stiftung. V roce 2020 se vrátil do Prahy a od té doby řídí činnost a programy v Česku a na Slovensku. Tomislav mluví německy, anglicky, chorvatsky, česky a slovensky.

Oldřich Krpec

Bez popisku

Oldřich Krpec je docentem na katedře Mezinárodních vztahů a evropských studií FSS. Předmětem jeho výzkumného zájmu jsou hospodářské dějiny a mezinárodní politická ekonomie. Zaměřuje se na hospodářskou politiku v semiperiferiích a na promítání moci do obchodní a rozvojové politiky. V poslední době pracuje na výzkumném grantu zaměřeném na obranný průmysl ve střední a východní Evropě. V minulosti působil Oldřich Krpec v pozici vedoucího Mezinárodního politologického ústavu FSS.

Zuzana Zavadilová

Bez popisku

Zuzana Zavadilová je analytičkou Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na Německo. Vystudovala magisterský obor Německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Během studií absolvovala pobyty v Kostnici a Berlíně a stáže v pražském zastoupení Friedrich-Ebert Stiftung, Česko-německém fondu budoucnosti a také ve Spolkovém sněmu v Berlíně. Současně pracuje také v Česko-německé obchodní a průmyslové komoře v Praze.

Načítám...

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info