GAČR

Stranický euroskepticismus v době krize

Bez popisku

Výzkum se zaměřuje na euroskepticismus v zemích střední a východní Evropy během četných krizí, jimž Evropa v nedávné době čelila, finanční krize 2008, migrační krize 2015 a zejména současné pandemické krize. Hlavním výzkumným cílem je zjistit, jaký typ a projevy převáží během a po krizi způsobené onemocněním COVID-19 a srovnat jej s trendy reakcí středoevropského euroskepticismu na předchozí krize. Srovnávací rámec zahrne Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Analýza se zaměří na stranický euroskepticismus. Výzkum bude věnovat specifickou pozornost vysvětlení vztahu euroskepticismu a tendencí k neliberální demokracii v současné středoevropské politice, a to jak analýzou a srovnáním empirických poznatků, tak jako teorie vztahu konceptů euroskepticismu a neliberální demokracie.


Informace o projektu
Stranický euroskepticismus v době krize

Logo poskytovatele
Kód projektu
GA22-15856S
Období řešení
1/2022 - 12/2024
Investor / Programový rámec / typ projektu
Grantová agentura ČR
Fakulta / Pracoviště MU
Fakulta sociálních studií

Výzkum se zaměřuje na euroskepticismus v zemích střední a východní Evropy během četných krizí, jimž Evropa v nedávné době čelila, finanční krize 2008, migrační krize 2015 a zejména současné pandemické krize. Hlavním výzkumným cílem je zjistit, jaký typ a projevy převáží během a po krizi způsobené onemocněním COVID-19 a srovnat jej s trendy reakcí středoevropského euroskepticismu na předchozí krize. Srovnávací rámec zahrne Českou republiku, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Analýza se zaměří na stranický euroskepticismus. Výzkum bude věnovat specifickou pozornost vysvětlení vztahu euroskepticismu a tendencí k neliberální demokracii v současné středoevropské politice, a to jak analýzou a srovnáním empirických poznatků, tak jako teorie vztahu konceptů euroskepticismu a neliberální demokracie.

Cíle udržitelného rozvoje

Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.

Cíl udržitelného rozvoje č.  16 – Mír, spravedlnost a silné instituce

Publikace

Počet publikací: 9


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info